MP1250 - Hlava, krk a ramena s angiosomy

MP1250
MP1250_1
MP1250 - Hlava, krk a ramena s angiosomy
Množstevní jednotka:ks
Objednací číslo:
4003.MP1250
  • Detailní popis

Tento 3D tištěný vzorek zobrazuje velkou část anatomie v oblasti hlavy, krku, hrudníku, podpaží a horních končetin.

Hlava a krk: Hlava a krk tohoto modelu poskytují pohled na povrchové i hluboké struktury těchto oblastí. Kalota byla odejmuta 2 cm nad očními důlky pro odhalení mozku ve vztahu s nitrolební dutinou. Příčný řez mozkem zobrazuje vztah šedé hmoty mozkové kůry s bílou hmotou prodloužené míchy a také s postranními mozkovými komorami s malou částí cévnatého pletence viditelného v bazálních částech obou prostorů. Kůže a povrchová fascie na pravé straně byly uchovány a zbarvené nepravými barvami pro ukázku angiosomů obličeje a zadní části krku. Na levé straně byly odstraněny povrchové tkáně pro odhalení mimických svalů, žvýkacích svalů a hlubších struktur fossa infratemporalis včetně jazykového nervu, koncových větví vnější karotické tepny vedoucí do povrchové spánkové tepny a tepny horní čelisti.

Karotický obal byl otevřen na obou stranách krku a vnitřní krční žíly a zdvihač hlavy z velké části odejmuty pro odhalení dráhy společných krčních tepen, vnitřní a vnější krkavice a bloudivých nervů. Na pravé straně velký artikulární nerv vchází do tváře, zatímco podjazykový nerv můžete vidět vedle odhaleného vazu ligamentum stylohyoideum a nadjazylkového a podjazylkového svalu. Velká štítná žláza se nachází na obou stranách ve spodní části štítné chrupavky se zachovanou horní tepnou štítné žlázy a spodní žílou štítné žlázy na pravé straně a napříč středovou linií.

 

Počátek krku: spojení v oblasti podpaží: Klíční kost byla na levé straně modelu částečně odejmuta (ve středové části počátku deltového svalu) pro odhalení prvního žebra a úponu předního šikmého svalu. Je možné vidět počátky brachiálního pletence (C5-Th1) tvořící počátky na zadní části tohoto svalu, ale na přední části prostředních a zadních šikmých svalů vycházejí z roviny mezi musculi scaleni. Zatímco žíla pod klíční kostí byla odejmuta, tepna byla uchována a můžete pozorovat, jak prochází za musculus scalenus anterior. Je možné vidět přechod tepny pod klíční kostí do tepny podpažní, stejně jako jeho pozice provazců vztahujících se k brachiálnímu plexu (středové, postranní a zadní).

Levé podpaží bylo otevřeno pro odhalení členění a provazců brachiálního plexu a jeho velkých a malých větví. Části středových a postranních provazců sbíhající se do oblasti kolem podpažní tepny a tím tvořící středový nerv jsou velmi výrazné. Postup středového provazce a loketního nervu je jasně viditelný, stejně jako muskulokutánní nerv, který navazuje na postranní provazec. Podpažní nerv je ovinut na postranní části chirurgického krku paže. Torakodorzální nerv a tepnu lze vidět, jak sestupují na středové stěně podpaží a vstupují do musculus latissimus dorsi a dlouhý hrudní nerv můžete vidět přímo před ním, nad musculus seratus anterior, který zásobuje.

Spojení podpaží a počátku krku na pravé straně je kromě klíční kosti (a svalu pod klíční kostí) stejné a bylo uchováno, díky čemuž si lépe můžete představit rozměry cervikálně-axilárního kanálu, přes který struktury vstupují do podpažního prostoru. Na pravé straně je rovněž znázorněn malý a velký prsní sva pouze s malým množstvím uchovaných úponů.

 

Hrudník: Hrudník je odhalen prostřednictvím „okénka“ na levé straně pro zobrazení vnitřní hrudní stěny a mezihrudí. Levá plíce byla odstraněná a mezižeberní prostory jsou patrné hluboko v pohrudnici, avšak mezižeberní neurovaskulární svazky jsou vidět pouze vzadu. Osrdečník byl odejmut pro odhalení srdce s jeho hrotem směřujícím dolů, dopředu a doleva. Levá strana srdce je odhalená stejně jako levé plicní žíly a tepny (nad levým hlavním bronchem), vzestupná aorta, aortální oblouk a počátek sestupné hrudní aorty. Levý vagus a levý zvratný nerv lze snadno rozpoznat. Pravá polovina přední a postranní hrudní stěny je neporušená a zobrazuje svaly mezižeberních prostorů a zajímavé hypaxiální svaly z pravé horní končetiny. Když se na model podíváte zespoda, můžete jasně vidět pravou plíci a pleurální prostory spolu s diafragmatickým povrchem srdce. Protože kůže a povrchová zadní fascie hrudníku jsou nepoškozené, můžete podél levé strany modelu pozorovat rozložení kožních větví rami dorsales.